Japán a náci Németország példájából merítene
2013. augusztus 1. 10:42 MTI
A náci Németország példájából meríthetne ihletet Japán az alkotmány reformjánál, jelentette ki Aszo Taró miniszterelnök-helyettes, kiváltva ezzel a náci háborús bűnösöket üldöző Simon Wiesenthal Központ heves bírálatát.
"A Weimari Köztársaság alkotmányát szép csendesen a náci Németország alkotmányával váltották fel: miért ne merítenénk mi is ihletet ebből a taktikából?" jelentette ki Aszo Taró egy konzervatív kutatóközpont által hétfőn szervezett vitán.
A Simon Wiesenthal Központ azonnal közölte, hogy "a vezetők a kormányzás terén csak olyan leckéket vonhatnak le a náci Harmadik Birodalomból, hogy mik azok, amelyeket nem szabad elkövetni". Szuga Josihide japán kormányszóvivő szerdán nem volt hajlandó a Simon Wiesenthal Központ reagálása kapcsán nyilatkozni, mondván, hogy "erre Aszo miniszterelnök-helyettes az illetékes".
A nemrégiben újabb választási győzelmet aratott jobboldali Liberális Demokrata Párt (PLD), Abe Sindzó kormányfő pártja közölte: módosítani kívánja a második világháború után az Egyesült Államok által Japánra kényszerített pacifista alkotmányt. A bejelentés aggodalmat váltott ki a szomszédos Kínában és Dél-Koreában, amelyekkel amúgy is feszült Japán viszonya.
A pénzügyminiszteri tárcát is betöltő Aszo Taró a bakijairól ismert. Az év elején bocsánatot kellett kérnie, miután felszólította az életük vége felé járókat, haljanak meg "gyorsan", hogy csökkenjenek az egészségügyi kiadások.
UPDATE
A legfrisseb hír szerint visszavonta csütörtökön Aszo Taro japán miniszterelnök-helyettes a nyilatkozatát. Aszo szerint félreértették, mert csak arra akart utalni, hogy semmi haszna az új alkotmányról szóló harsány vitának. "Nem szerencsés és nagyon sajnálatos, hogy félremagyarázták a náci rezsimmel kapcsolatos megjegyzésemet" - monda Aszo, s hozzátette, hogy szeretné visszavonni nyilatkozatát.