Kolumbusz "hibájába" esett a Machu Picchu-t felfedező kalandor
2013. július 24. 08:55
Az elveszett várost kereste
1911-ben az amerikai felfedező visszatért az Andokba és egy kisebb expedíciót indított, mert meg akarta találni az „elveszett várost”, Vilcabambát, II. Manco Capac inka uralkodó utolsó rejtekhelyét, aki a spanyol hódítókkal harcolt az 1530-as években. Bingham és hétfős csapata öszvérháton indult Cuzcóból egy Mandor Pampa nevű kis településre, és útközben egy helybéli farmer, Melchor Arteaga mesélt a közeli, fákkal benőtt romokról. A romok helyszínét Machu Picchunak, vagyis Öreg hegynek nevezte.
Másnap, szakadó esőben egy kísérővel mászott fel a csúcsra, ahol Binghamnek elállt a lélegzete. „Hirtelen az inka építészet legszebb romos házainak falaival találtam szemben magam” – írta. „A romokat benőtték a fák, a növényzet és a moha, azonban a fehér gránitfalak nagyszerűen illeszkedtek egymáshoz, a látvány pedig lélegzetelállító volt” – folytatta beszámolóját a felfedező.
Bingham azt hitte, megtalálta Vilcabambát és ebben a tévhitben halt meg 45 évvel később. A hely örökre rabul ejtette, 1912 és 1915 között a Yale és a National Geographic Society jóvoltából ismét visszatért egykori sikerei helyszínére. Machu Picchu az amerikai kalandor jóvoltából Dél-Amerika és Peru legnagyobb turistalátványossága lett. Igaz, sokan segítették „küldetésében”, mégis a mai napig Bingham személyében tisztelik azt a felfedezőt, aki megismertette a romvárost a világgal.
Az 1912-es expedíció tagjai, a kép bal oldalán Bingham
A sokáig egyértelműnek hitt képet azonban egy 2008-as kutatás árnyalta: eszerint a romvárost az 1860-as években egy német üzletember találta meg, aki cégével két évtized alatt szisztematikusan kifosztotta az egykori citadellát és kicsempészte az ott talált leleteket és kincseket. Ráadásul mint azt sokan és sokszor leírták, Machu Picchu sosem lehetett elveszett romváros: a legtöbb korabeli térképen is egyértelműen jelezték a helyét.
Machu Picchu 1911-es újrafelfedezése óta a legfontosabb idegenforgalmi látnivalóvá nőtte ki magát Peruban. Naponta 2200 látogatót fogad, akik vagy helikopterrel, vagy az úgynevezett "inka úton" négynapi gyaloglással vagy vasútvonalon közelíthetik meg a helyet. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy túlságosan is sok turista látogatja a komplexumot, amelyet egy közelben folyó útépítés is veszélyeztet, mégsem került a veszélyeztetett világörökségi helyszínek listájára, csupán szigorú felügyelet alatt áll.
A Machu Picchu-i gyűjtemény csak tavaly év végén lett teljes, miután a Connecticut állambeli Yale Egyetem visszaadta Perunak a birtokában levő 35 ezer leletet, hosszú tárgyalások és jogi huzavona után. Alan Garcia volt államfő személyesen lobbizott Barack Obama amerikai elnöknél a hazája számára felbecsülhetetlen értékű örökség visszaszolgáltatása érdekében.