Rainbow Warrior: a francia titkosszolgálat csődje
2013. július 10. 13:35
1985. július 10-én, néhány perccel éjfél előtt az új-zélandi Auckland partjainál tíz percen belül két robbanás rázta meg a Greenpeace Rainbow Warrior nevű hajóját. Az első detonáció még nem okozott jelentős károkat, a második, erőteljesebb robbanás következében azonban a hajó elsüllyedt, egy aktivista pedig életét vesztette. Hamarosan kiderült, hogy a francia titkosszolgálat keze van a dologban.
Franciaország az 1980-as években kezdett atomrobbantásokba a francia polinéziai Mururoa-atoll közelében. 1985 nyarán a Greenpeace aktivistái megelégelték a környezetszennyező kísérleteket, és úgy döntöttek, tiltakozásképpen behajóznak a robbantások helyszínéül kijelölt katonai övezetbe. A francia titkosszolgálat, a DGSE tudomást szerzett az akcióról, amelynek megakadályozása érdekében elindította Satanique névre keresztelt műveletét.
A terv előkészítői arra számítottak, hogy az első, figyelmeztető robbantás után mindenki elhagyja a Rainbow Warriort. Ferenando Pereira azonban ezt nem tudhatta. A portugál származású holland fotós visszatért felszereléséért, és a hajóba zúduló víztől megfulladt.
A legtöbb titkos ügynöknek sikerült megszöknie az országból, de Dominique Prieurt és Alain Mafart-t elfogták, és mindkettejüket 10 évre elítélték. Mafar azonban életveszélyes egészségi állapotára, az állapotos Prieurt pedig haldokló édesapjára hivatkozva nem sokkal később hazautazott Franciaországba, ahonnan sohasem tértek vissza letölteni a büntetésüket.
Bár Franciaország sokáig tagadta, hogy köze lenne az akcióhoz, a kormányfő végül elismerte a titkosszolgálat felelősségét. A védelmi miniszter lemondott, a titkosszolgálat vezetőjét, Pierre Lacoste-ot pedig felmentették tisztségéből. Lacoste egy 2005-ös interjúban azt állította, hogy az akciót maga a köztársasági elnök, Francois Mitterrand irányította.
A Greenpeace végül 8,1 millió, Új-Zéland pedig 7 millió dollár kártérítést kapott Franciaországtól, a két ország viszonya azonban rendkívüli módon elmérgesedett.