Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Jó hatással volt az eső az emberi elmére

2013. május 23. 19:14

Dél-Afrika klímája egykoron sokkal csapadékosabb volt, mint manapság, ami kutatók szerint összefüggésbe hozható az emberiség technikai fejlődésével is.

<

A Nature Communications május 21-i számában közölt tanulmány szerint az őskorban szoros kapcsolat volt a klímaváltozás és az új technikai vívmányok megjelenése között. Az emberi elmére jótékony hatással volt a csapadékosabb időjárás, eleink ekkor számos új eszközt fedeztek fel és a szimbolika is megjelent a falfestményekben.

Martin Ziegler, a Cardiff Egyetem kutatója szerint először sikerült valódi bizonyítékot találni arra, hogy az emberi innováció szorosan összefügg a klímaváltozással. Ezen periódusok előtt az emberiség még primitívnek számított, és a legbonyolultabb eszköze a marokkő (szakóca) volt. A későbbi, jóval több csapadékot hozó időszakokban azonban – mutatják a fosszíliák – egyre bonyolultabb kő-és csonteszközök jelentek meg, a falfestmények szimbólumai pedig azt sugallják, hogy a nyelv is változáson esett át.

A Ziegler vezette kutatócsapat Dél-Afrika elmúlt százezer évének időjárását rekonstruálta, amihez part menti üledékrétegeket vizsgáltak meg. Zieglerék növényágyak maradványaira utaló nyomokra bukkantak az időszámításunk előtt 71 ezerig, illetve a 64 ezer és 59 ezer közötti időszakból, s mint megtudták, ekkor jelentek meg az ékszerként és díszítőelemként funkcionáló kagylók is. A kutatásból az is kiderült, hogy a csapadékos periódusok technikai fejlődéseit valószínűleg a hidegebb északi területekről délre vándorló közösségek érkezése segítette elő, ami versenyt eredményezett közöttük és a kulturális kapcsolatok szorosabbra fűzésével járt.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	Jó hatással volt az eső az emberi elmére

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra