Együtt fejlődött a kutya és az ember
2013. május 16. 16:42 MTI, Múlt-kor
Több mint az ember legjobb barátja: a legújabb kutatások szerint a kutya az ember evolúciós társa volt, s a két faj közötti kapcsolat befolyással volt genetikai fejlődésükre.
A Nature Communications május 14-i számában publikált tanulmány szerint a kutya (Canis familiaris) a szürke farkas (Canis lupus) 32 ezer évvel ezelőtti háziasítása nyomán jött létre, agya és emésztőszervei pedig hasonlóan fejlődött, mint az emberé. A kutatók meglátása szerint a közös környezet is hatást gyakorolt mindkét faj evolúciójára azóta, hogy az ember több tízezer évvel ezelőtt megszelídítette a farkast, és barátjává fogadta.
A kutya domesztikációjával kapcsolatos tudományos diskurzusokat heves viták kísérik. A németországi Oberkassel környékén feltártak egy hozzávetőleg 33 ezer éves kutya állkapcsot, amely a legkorábbi ismert háziasított állat maradványa lehet, illetve Szibériában egy koponyát. A két lelet azt a feltételezést támasztja alá, hogy a domesztikáció egyszerre több helyen ment végbe, de Kínában például csak 16 ezerrel évvel ezelőtt jelent meg az új faj.
Guo-dong Wang, a Kínai Tudományos Akadémia genetikusa kollégáival négy szürke farkas, három kínai kutya, egy németjuhász, egy belga juhászkutya és egy tibeti masztiff DNS-eit vetették össze. Az összehasonlító genetikai elemzés eredménye szerint a kutya 32 ezer évvel ezelőtt vált el a szürke farkastól. „Ezek a kínai kutyák lehetnek a hiányzó láncszemek a kutya háziasításának folyamatában” – írják dolgozatukban Wangék.
A kutatócsapat később összehasonlította az emberi és a kutyák megfelelő génjeit. Mint kiderült, az emésztésért és az anyagcseréért felelős gének hasonló módon fejlődtek az évezredek során mindkét faj esetében, például a koleszterin szállításáért fejlődő géneket illetően. Ugyancsak megegyező evolúciós átalakulást fedtek fel a két faj agyának működési folyamataiban, például azoknál a géneknél, amelyek hatással vannak a szerotoninra, az agy egyik "sokfunkciós", különböző élettani és viselkedési folyamatot szabályozó ingerületátvivő anyagára.