Ritka bronzkosokat találtak a pun háborúból
2013. április 24. 18:15
Az oxfordi egyetem régészei tíz, bronzból készült hajókost találtak Szicília partjaitól nyugatra a tengerfenéken. A ritka leletek a Róma és Karthágó között zajló első pun háború (i.e. 264-241) döntő ütközetéből maradtak hátra.
A hajókos (latinul rostrum) ősrégi fegyver, amelynek képét már az asszír hadihajókat ábrázoló domborműveken megtaláljuk. Az ókori görögök, illetve a rómaiak is használták, és kezdetben a víz színe felett kinyúló gerendából állt, amelynek végét fémből készített állatfej képezte (görögül embolos), később pedig egymás felett több hegyes, fémmel kivert gerendát alkalmaztak.
Az egyenként 125 kilogramm tömegű hajókosok bronzból készültek, és Szicília nyugati partjaitól nyugatra, a tengerfenéken találták meg őket. Felfedezésük ritkaságszámba megy, mivel eddig csupán négy ilyen hajóra bukkantak az ókorból. A maradványokon latin, illetve pun nyelvű feliratok olvashatók. Az első pun háború Szicília szigetének birtoklásáért folyt, és a Római Birodalom győzelmével végződött, amivel sikerült megtörni Karthágó földközi-tengeri uralmát.
„A leletek megtalálása párját ritkító bizonyítékai a hajókosoknak, és sokat elárulnak az ókori hadihajó-építésekről is. Az ebből a korból származó ókori hadihajókkal kapcsolatos ismereteink igen hézagosak, mivel eddig egyáltalán nem sikerült a felszínre hozni roncsokat” – magyarázta Jonathan R. W. Prag, az egyetem egyik munkatársa.