Öt érdekesség a pápaválasztó konklávékról
2013. március 13. 09:54
Csak a 80 év alatti bíborosok szavazhatnak
A konklávét 1274-ben hozták létre, feladata a mindenkori katolikus egyházfő, Róma püspökének megválasztása. A szó jelentése egyébként arra utal, hogy a helyiséget kulcsra zárják (cum clave, azaz kulccsal), ameddig az új pápát meg nem választják. A helyiséget egy időben be is falazták, hogy a döntés ne húzódjon el és azt mások ne befolyásolják. A pápaválasztó konklávé helyszíne a 19. század vége óta a Szent Péter-bazilikától jobbra látható Sixtus-kápolna (Cappella Sistina).
VI. Pál (1963-1978) döntése értelmében csak a 80 évnél fiatalabb bíborosok vehettek részt mind a választás folyamatában, mind a megfigyelésben, a testület maximális létszáma pedig 120 fő lett. Utódja, a lengyel származású II. János Pál változtatott a szabályokon, a többi közt újra lehetővé tette a nyolcvan évnél idősebb bíborosok részvételét az előkészületi fázisban, de a szavazástól eltiltotta őket.
A bíborosok a szavazáskor használt cédulákat elégetik, s egy bádogkéményből felszálló füstoszlop adja hírül a világnak, hogy megválasztották-e vagy sem az új pápát. A fekete színű füst azt jelenti, hogy nem volt meg a kellő számú többség, a fehér füst pedig arra utal, hogy megtalálták az egyház új vezetőjét, aki ekkor a Szent Péter-bazilika erkélyéről adja első pápai áldását.