A kormányzók is éheztek Egyiptomban
2013. március 12. 08:47
Még a jómódú egyiptomiak is rosszul táplálkoztak és megelőzhető betegségektől szenvedtek – derült ki egy új kutatásból, amely azt is megmutatta, hogy a 12. dinasztia idején a magas csecsemőhalandóság, az alultápláltság és a fertőző betegségek miatt a várható élettartam csupán 30 év volt.
A spanyol kutatócsapat az elsőre meglepőnek tűnő következtetésre az Egyiptom déli részén, a mai Asszuán (Szuanu) városa mellett levő Qubbet el-Hawa-i nekropoliszban talált csontokon elvégzett elemzések után jutott. A 12. dinasztia (i.e. 1939-1760) idején kialakított temetőt az évszázadok során többször használták, társadalmilag pedig vegyes képet mutat, mivel a szegényebb rétegektől kezdve a magas pozíciót betöltő személyekig gyakorlatilag mindenkit eltemettek.
A több mint kétszáz csontvázon elvégzett elemzés – amelynek részletei csak egy később publikálandó tanulmányban lesznek olvashatók – arra világított rá, hogy az ókori Egyiptomban az egészséget nem lehetett pénzen megvenni. „Bár a korszak kulturális fejlettségi szintje rendkívüli magas volt, az emberi maradványok antropológiai elemzése megmutatta, hogy a népesség általában, és a kormányzók – a legmagasabb társadalmi réteg – bizonytalan életkörülmények között éltek” – mondta el Miquel Botella Lopez, a Granadai Egyetem kutatója.
A magas csecsemőhalandóság, az alultápláltság és a fertőző betegségek miatt a várható élettartam csupán 30 év volt a jelzett időben. A vizsgált személyek nagy többsége a fertőzések és az alultápláltság következtében 17-25 éves kora körül meghalt – derült ki a csontok elemzéséből.