Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Ősi petroglifákat találtak Mexikóban

2013. január 28. 08:55

Mexikói régészek időszámításunk szerint 850 és 1350 közötti időből való petroglifákra bukkantak a nyugat-mexikói Nayarit államban - jelentette be a Nemzeti Antropológiai és Történeti Intézet (INAH).

<

A kőbe vésett ábrákat az Aztlán kultúra képviselői készítették. Aztlán a nahua legendák őshazája, ahol a nahuák hét törzse Chicomoztoc elhagyása után letelepedett, és élt egészen a Tenochtitlánba való vándorlásig. Az „azték” szó jelentése ”Aztlánból való”. Az Aztlánról szóló legendák az azték birodalom meghódítása utáni spanyol feljegyzésekben maradtak fenn. A kutatók véleménye megoszlik arról, hogy Aztlán valóban létezett-e, és ha igen, merre található.

A petroglifákat Nayarit állam déli részén, egy fennsíkon, a Cantil de las animas ('a lelkek sziklái') nevű régészeti lelőhelyen találták meg. A rajzok horizontális elrendezésűek, 4 méter hosszúak és 2 méter szélesek, s egy 10 méter magas, vulkáni kőzet alkotta sziklára vésték őket. A petroglifák ikonográfiái az Aztlán kultúra művészeti tradícióit viselik magukon. A kultúra képviselői 850/900-tól egészen 1350-ig laktak Sinalo déli, illetve Nayarit északi, alacsonyabban fekvő részein, ezért is furcsa, hogy a rajzokat végül itt találták meg - közölte az INAH egyik régésze, Mauricio Garduno.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	Ősi petroglifákat találtak Mexikóban

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra