Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Máig meghatározza Kína és Japán kapcsolatát a nankingi mészárlás

2012. december 13. 12:14 MTI

Több százezer halálos áldozatra emlékeztek a japán katonák által elkövetett nankingi mészárlás 75. évfordulóján csütörtökön Kínában. A II. világháború előtt 1937-ben, Nanking elfoglalásakor több mint 300 ezer kínait, köztük csecsemőket és öregeket gyilkoltak le a japán megszállók - emlékeztet a nankingi évfordulós eseményről beszámoló kínai média. Idézi a város párttitkárának beszédét, amelyben Jang Vej-cö a "modern emberi civilizáció legsötétebb korszakának" nevezte a mészárlást.

<

Csiangszu tartomány székhelyén helyi idő szerint 10 órakor szólaltak meg a szirénák, majd kilencezren, köztük az Egyesült Államokból, Kanadából, Dél-Koreából, Japánból és Európa több országából érkezettek végigvonultak a hatalmas emlékcsarnokon. Az esemény zárásaként egy többnyire idősebbekből álló japán kórus énekelt. Korábban 200 nankingi és Japánból érkezett buddhista szerzetes imádkozott annál a falnál, amelyre az áldozatok nevét vésték fel.

Nankingban 1937. december közepétől 1938 februárjáig heteken át folyt a rombolás, a gyújtogatás és az öldöklés. A japán katonák fegyvertelen kínai katonák és polgárok, nők és gyerekek tömegével végeztek kegyetlen módon. Kínában széles körben ismert, hogy a megszállók a kivégzéseket egymással vetélkedve hajtották végre, kínaiak ezreit fejezték le, szúrták le bajonettel. Voltak, akiket élve temettek el, kibeleztek, másokat benzinnel lelocsoltak és felgyújtottak. Nők tízezreit erőszakolták meg a nyílt utcán.

Kínai hivatalos adatok szerint az 1213 túlélőből ma 200-an élnek, a legfiatalabb közülük 75 éves. A két szomszédos ország viszonyára, a két nép kapcsolatára a mai napig hatással vannak az élő és átörökített emlékek. A különböző természetű kétoldalú konfliktusok kezelésekor a kínai átlagemberek és politikusok érzékenysége mögött rendszerint ezek húzódnak meg.

Kínában ez volt az első évfordulós megemlékezés azóta, hogy Tokió és Peking között elmérgesedett a viszony a kelet-kínai tengeri területi vita miatt. Kína csütörtökön - első ízben - felderítő repülőgépet küldött a térségbe, ahol jelenleg legalább négy hajója tartózkodik. A gép 10 óra körül berepült a Tiaojü-, japánul Szenkaku-szigetek légterébe, mire Japán nyolc F-15-ös vadászgépet küldött a helyszínre. Tokió tiltakozott a történtek miatt, Peking pedig "normálisnak" nevezte az akciót, és Japánt a "területsértések" beszüntetésére szólította fel.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	Máig meghatározza Kína és Japán kapcsolatát a nankingi mészárlás

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra