Urnának használták a ritka bronzsisakot
2012. december 10. 13:39
Egy ritka, Nagy-Britanniában mindezidáig egyedülálló vaskori sisak került elő fémdetektor segítségével egy Canterbury melletti farmon. Az urnaként használt fejfedőben elszenesedett csontdarabokat találtak.
A bronzsisakot elszenesedett csontdarabok mellett találták meg, s minden valószínűség szerint a hamvasztás után az emberi maradványok tárolására használhatták, közölte a Canterbury Archaeological Trust. Az anonimitásba burkolózó, az archeológia iránt rajongó amatőr felfedező azonnal felvette a kapcsolatot a régészekkel, mivel biztos volt benne, hogy felfedezése jelentős. A Kenti Egyetem szakértői az időszámításunk előtti első századra datálták a páratlan leletet.
A peremén kissé behorpadt sisakkal együtt egy melltű is előkerült, amely a csontokat tároló zsák száját rögzítette. Mint Julia Farley, a British Museum kurátora elmondta, az nem szokatlan, hogy az elhunyt hamvait egy brossal lezárt zsákba helyezték a késő vaskori Kentben, azonban nincs más olyan hamvasztásos leletegyüttes, amelyet valaha sisak "kísért" volna. „A sisak tulajdonosa vagy azok a hozzátartozók, akik a bronz fejfedőt a sírba helyezték valószínűleg Britannia római korszakának legelején élhettek” – tette hozzá.
Steven Willis, a Kenti Egyetem tanszékvezető régészének tájékoztatása szerint lézer-szkennelési technológia segítségével vetették vizsgálat alá a sisakot, elemezve a lelet előállítását, egyedülálló díszítését és lehetséges használatát. A kezdeti eredmények szerint nem helyben készülhetett, hanem gall területekről érkezett a szigetre. „A fejfedő titka még csak most kezd kibontakozni előttünk, de munkánk előrehaladtával sokkal többet fogunk tudni” – mondta a kutató, hozzátéve: a korszakban igen ritka leletet fedeztek fel, eddig Belgium területén tártak fel hasonló, hamvasztásra használt „sisaktartályt”.