Egyiptomi hajóroncsokat találtak Akkónál
2012. december 3. 08:47
Régészek négy, feltehetően az egyiptomi flottához tartozó 19. századi roncsot és egy hellenisztikus kori görög kikötő maradványait fedezték fel Izrael partjainál.
A hajórajhoz tartozó roncsokat Izrael északi részén, Akkónál (Akkon) találták meg. Az akkói volt az egyik legnagyobb kikötő a Földközi-tenger térségében a hellenisztikus korban (i.e. 336-i.e. 30), a felfedezés pedig további, még régebbi korokból származó hajókhoz vezethetik el a kutatókat.
„Nagyon várjuk, hogy egy jó állapotban fennmaradt, hellenisztikus kori hajóroncs akadjon a horgunkra” – nyilatkozta Bridget Buxton, a Rhode Island-i Egyetem régésze. „Ezek a hajók a technikatörténet egy darabjai, de nagyon keveset tudunk arról, hogy hogyan néztek ki, mivel törzs eddig még nem került elő” – tette hozzá.
A 2011-ben felfedezett hadihajók roncsain elvégzett laboratóriumi tesztek kiderítették, hogy a hajók építéséhez használt fát Törökországból szerezték be. A kutatók szerint az egykoron az egyiptomi flottát képező hajók az egyiptomi-oszmán háború idején süllyedtek el, mikor Oszmán Nurredin 1831-ben kísérletet tett Akko visszaszerzésére.
A feltárás során nem csak újkori leletek kerültek elő. A helyszínen hellenisztikus kori, kőből készített faragványokra, ókori kézművestermékekre és egyéb, a kikötőkben használt felszerelésre bukkantak. Ezek a töredékek pedig azt sugallják, hogy egy még régebbi, ókori görög kikötő lehet a tengerfenék alatt – valószínűleg még több hajóronccsal együtt.