A legképtelenebb náci összeesküvés-elméletek
2012. november 8. 09:39
Hol van a nácik aranya?
Számtalan mítosz és pletyka kering a nácik által elásott több millió – vagy milliárd – kilogramm arany feltételezett lelőhelyével kapcsolatban. Ezek közül a legtöbbször említett helyszín az ausztriai Stájerországban, a Salzburgtól 90 kilométerre található Toplitz-tó, amely a második világháború vége óta vonzza a kalandvágyó kincsvadászokat. Eddig ugyan se a náci aranykincseket, se a svájci titkos számlák teljes listáját vagy a német hadigépezet technológiai titkait rejtő dokumentumokat nem sikerült fellelni, de 1959-ben olyan ládikákat emeltek ki a vízből, amelyekből a sachsenhauseni koncentrációs táborban a rabokkal nyomatott hamis pénzek kerültek elő.
A merülések azonban nagyon veszélyesek, és több amatőr búvár is meghalt a kutatás közben, ezért az osztrák kormány a hasonló akciókat 1963 és 2005 között már megtiltotta. Besokalltak az osztrák természetvédők is, akik még 2009-ben egy 99 éves merülési tilalom elrendelésére ösztönzték a kormányt.
A másik lehetséges helyszínnek még ennél is kevesebb valóságalapja van: csak a legelvakultabb összesküvéselmélet-gyártók vélik úgy, hogy a nácik tengeralattjárón az Új-Zéland partjaitól néhány száz kilométerre levő lakatlan Auckland-szigetre vitték volna félte őrzött értékeiket. Bár erre semmilyen bizonyíték nincs, a mai napig fognak vándorbotot a kincskeresők, hogy felkutassák a nácik rejtett aranyát.