Forradalmi szövegek a történelemből
2012. október 31. 19:27
Holt-tengeri tekercsek
A tekercseket 1947-ben beduin pásztorok véletlenül fedezték fel a Kumrán-hegység egyik barlangjában, majd a régészek az 1950-es évek folyamán 900 dokumentumra bővítették az összesen 11 barlangban feltárt leletegyüttest, amely a zsidók egy radikálisabb ágához, az ún. esszénus közösséghez tartozott.
A tekercsek a legrégebbi ismert bibliai tárgyú kéziratok, amelyeket i. sz. 68-ban rejtettek el a római hadsereg elől tizenegy barlangban a Júdeai-sivatagban, egy ősi település, Hirbet Kumrán közelében, Jerikótól 15 kilométerre délre. A felbecsülhetetlen értékű dokumentumok bepillantást engednek a Jézus-korabeli zsidó közösség és a korai keresztények életébe.
A lelet a héber Biblia legkorábbi változatát is tartalmazza. A főként héber nyelven íródott (ám arámi és görög szövegrészleteket is tartalmazó) tekercsek keletkezési ideje a hellenisztikus időktől (i. e. 250-től) az első zsidó felkelésig (i. sz. 68) terjed.
A kumráni tekercsek anyaga többségében pergamen és papirusz, ám a történelemben egyedülálló módon az egyik barlangban vörösréz tekercspárost is találtak, amelyre sehol a világon nem volt még példa. A felfedezés azért is volt igen jelentős, mivel 1947 előtt az Ószövetséget csak középkori másolatokból ismertük.