Római kori pénisz alakú csontfaragványra bukkantak
2012. október 30. 14:58
Brit amatőr kincskeresők fémdetektorok használatával igazán érdekes római leleteket fedeztek fel, amelyek között egy római császár férfi szeretőjét ábrázoló mellszobor, egy ugró delfint formázó ezüst- és aranybross illetve egy pénisz alakú állati csontfaragvány is megtalálható.
Az ugró delfin
A legkülönbözőbb művészeti tárgyak kerültek elő Nagy-Britanniában a római uralom idejéből; a 2011-ben Walesben és Angliában talált 25 ezer lelet nagy része főként érme – írják a kutatók a Portable Antiquities Scheme (PAS) című tudományos lapban, amelyben a legérdekesebb leletek közül szemezgettek.
Az ugró delfint ábrázoló ezüst- és aranyozott bross az egyik legszokatlanabb lelet. A Londontól északra fekvő Essex megyében talált darabról a kutatók a LiveSciencenek elmondták, hogy „az effajta háromdimenziós kialakítású delfinábrázolás igen ritka volt abban az időben.”
Sally Worrell, a PAS őskori és római leletekre szakosodott kutatója úgy véli, a lelet valószínűleg a kontinensen készült, s a római időszakban kerülhetett át a mai Nagy-Britannia területére, azonban azt nem tudta megmondani, hogy férfi vagy női viseletre készült.
Nottinghamshire közelében egy karikagyűrű is a felszínre került, amelyről a British Museum szakértői megállapították, hogy 90-93 százalékos aranytartalommal bír. A kutatók szerint a lelet egy eljegyzési gyűrű lehet, de az sem kizárt, hogy az isteneknek szánt ajándékról van szó.