Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Befolyásos gyermekkirályok

2012. szeptember 24. 12:29

<

Suncse

A kínai Csing-dinasztia harmadik császára, Fu-lin apja halála után, 1643-ban, ötéves korában került hatalomra. Amikor a császár, Abahai meghalt, egy mandzsu herceget, Dorgont választották meg utódjának, ő azonban – állítólag a császár iránti hűségére hivatkozva – elhárította a megtiszteltetést, és inkább vállalta, hogy a nála idősebb Dzsirgalang herceggel együtt gyámja lesz Abahai fiának.

A gyermek Fu-lin 1644. október 19-én vonult be Pekingbe. Tizenegy nappal később Suncse néven kiáltották ki császárnak. Dorgon leigázta Senhszi, Honan és Santung tartományt, Csiangszu, Csianghszi, Hopej, valamint Csö-csiang egy részét, később Szecsuant és Fucsient, valamint elfojtotta a mongol törzsek lázadását is. Drogon 1650-ben bekövetkezett halála után a 12 éves Suncse került a trónra. A trónviszálytól tartó, az uralkodásban fiatal kora miatt járatlan császár arra törekedett, hogy kiegyezzen a hatalmát fenyegető eunuchokkal, s nagy erőfeszítéseket tett a korrupció letörése érdekében, s folyamatosan uralma megszilárdításán dolgozott.

Suncsét nyílt és befogadó uralkodóként őrizte meg a kollektív emlékezet, mint aki élt-halt a tudományokért – a gyermekcsászár különösen a csillagászatért rajongott –, de híres volt a vallások iránti toleranciájáról is. 1652 körül Pekingben fogadta a nagy kísérettel érkező dalai lámát, s rendszeresen konzultált az osztrák jezsuita szerzetessel, Johann Adam Schall von Bell-lel. Bár ő maga soha nem tért át a katolikus vallásra, a császár Schallt az egyik legközelebbi tanácsadójának tartotta, s egyenesen „keresztapaként” tekintett rá. Fu-lin 22 éves korában, himlőjárványban halt meg.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	Befolyásos gyermekkirályok

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra