Csupa rejtély az életnagyságú ősi oroszlánszobor
2012. július 31. 10:01
Két, Törökországban kiásott, életnagyságú ősi oroszlánszobor tartja izgalomban a kutatókat. Az archeológusoknak egyelőre fogalmuk sincs, hogy milyen célokat szolgálhattak a gránitból kifaragott nagymacskák.
Az i.e. 1400-1200 közé datált, egyenként öttonnás szobrok egy megszentelt vízforrás emlékművének lehettek a részei – adtak egy lehetséges magyarázatot a kutatók. Az életnagyságú oroszlánokról egyelőre annyi biztosat lehet tudni, hogy azokat a hettiták készítették, akik abban az időben hatalmas birodalmat irányítottak, s a Törökország hegyes vidékein élő ázsiai oroszlán (Panthera leo persica) adhatta az ihletet a kőfaragóknak.
A kutatók az American Journal of Archaeology című folyóiratban ismertették kutatásuk eddigi eredményét. A két oroszlánszobor stílusában különbözik egymástól, s minden bizonnyal két különböző szobrász készítette őket. A törökországi Karakizban talált alkotás a szépen kidolgozott izomzatával és a gránitdarab hátára tekeredő farokkal különösen élethű. A két szobrot két darabban találták meg, szakértők szerint az illegális műkincskereskedők abban a reményben robbantották fel őket, hogy bennük rejtett kincsekre lelnek.
„A szobrászok bizonyára tudták, hogyan néz ki egy oroszlán” – nyilatkozta Geoffrey Summers (Middle East Technical University) a LiveScience tudományos portálnak. Hozzátette: a régészeti és írásos bizonyítékok is arra utalnak, hogy az ázsiai oroszlán – amelyből mára egyetlen példány sem él Törökországban – igen elterjedt volt Anatóliában, néhányukat a hettiták vermekben tartották fogva. Szerinte a szobrok egy megszentelt forrást jelölhettek, a hettitáknál ugyanis nagyon fontos szerepet töltött be a természet, aminek vallási jelentőséget tulajdonítottak.