Ír bocsánatkérés a második világháborús dezertőrök meghurcolása miatt
2012. június 15. 11:29
Az ír kormány hivatalosan is bocsánatot kért azoktól a katonáktól, akik a második világháború idején elhagyták az ír védelmi erőket és a nácik ellen harcoló brit hadsereghez csatlakoztak. A világégés után készített "feketelistára" felvett katonák élete gyökeres fordulatot vett a náciszimpatizáns kormány intézkedése miatt.
Négy és fél ezer ír katonát kiáltottak ki dezertőrnek a második világháborúban, amiért csatlakoztak a náci Németország ellen küzdő brit hadsereghez. Őket követte meg a dublini kormány, amely kedden tett erről bejelentést.
Az ír igazságügyi miniszter, Alan Shatter az ír parlament előtti felszólalásában a kormány nevében sajnálatát fejezte ki amiatt, ahogyan Írország ezekkel a katonákkal bánt a második világháború után. A katonák akkor hagyták ott az ír védelmi erőket, amikor az Ír Szabad Állam inkább a semlegességet választotta, s közvetlenül nem vett részt a Harmadik Birodalom elleni hadműveletekben.
1945 augusztusában felmentették a szolgálat alól a dezertált katonákat, s hét évre eltiltották őket a közhivatalok betöltésétől, de nem részesülhettek állami juttatásokból sem; körülbelül százan élnek még közülük. Shatter elmondta, hogy a kormány ma elismeri a szövetségesek győzelmében betöltött szerepük fontosságát. A miniszter elárulta továbbá azt is, hogy a Fine Gae-Munkáspárti koalíció minderről törvényt kíván hozni, amelyben megkövetik az érintett katonákat.
A második világháború idején összesen 42 ezren szolgáltak az ír védelmi erőkben, ebből megközelítőleg hétezren dezertáltak. Közülük 2500 katona tért vissza egységéhez, majd katonai bíróság elé citálták őket. Az Emergency Powers Order értelmében 4500 katonát mentettek fel szolgálatuk alól. A háború után Eamon de Valera kormánya feketelistát állított össze a dezertőrökről, a miniszterelnök Hitler halála után pedig részvétet nyilvánított a német nagykövetnek.