Aki a brit hírszerzést is átverte
2012. február 27. 10:32
Nem volt szívbajos Folkert van Koutrik holland származású német kettős ügynök, aki miután az orránál fogva vezette a brit hírszerzést, a világháború után a hadseregbe is felvetette volna magát - derült ki titkosszolgálati iratokból.
Folkert van Koutrik még a háború előtt lett a brit külföldi titkosszolgálat, az MI6 tisztje, majd Németország katonai hírszerzési szolgálatához, az Abwehrhez került, ahol a Walbach fedőnevet kapta. 1939. november 6-án két MI6-tiszt, Richard Stevens és Sigismund Best titkos találkozón vett rész a holland-német határhoz közeli városban, Venlóban. Olyan német katonai vezetőkkel találkoztak volna, akik meg akartak szabadulni Hitlertől; ehelyett a Gestapo fogta el őket.
Van Koutrik már akkor gyanús lehetett, amikor Wolfgang zu Putlitz, az MI6 Hágában állomásozó német tisztje Nagy-Britanniába repült, hogy figyelmeztesse feletteseit: veszélyben van a hollandiai hálózat működése.
Miután Németország lerohanta Hollandiát 1940 májusában, Van Koutrik elhagyta a szigetországot és munkára jelentkezett az MI5-nál. Fellépése igen meggyőző lehetett, mivel a britek csak szuperlatívuszokban tudtak munkájáról beszélni. Hamarosan azonban mindkét titkosszolgálatnál kegyvesztett lett, de nem azért, mivel kiderült róla, hogy kettősügynök, hanem mert sokak szemét csípte arrogáns természete.
Árulása csak a háború után vált ismertté. Az MI5-iratokból kiderült, hogy az MI6 nem adta át a birtokában levő bizonyítékokat a holland hatóságoknak, így azok nem tudták kihallgatni. Az egyik magas rangú MI6-tiszt, Valentine Vivian egy feljegyzésben „arcátlanságnak” nevezte, hogy Van Koutrik még a brit hadseregbe is jelentkezett a világháború végeztével.