Visszaszerezné Afganisztán az ellopott műkincseket
2012. február 1. 16:03 BBC News
Németország a héten visszaadta Afganisztánnak azt a preiszlám kori szobrot, amelyet még a polgárháború éveiben loptak el az ázsiai ország nemzeti múzeumából.
Az i.sz. 2. században készült nyolcalakos mestermunka visszatérése felcsillantotta a reményt a hányattatott sorsú országban, hogy előbb-utóbb végre a többi ellopott műkincs is visszakerülhet Afganisztánba. Az 1989-es szovjet kivonulás óta eltelt 17 évben az Afgán Nemzeti Múzeum több műtárgyát is elrabolták, néhányat pedig szándékosan tönkre tettek, ám legtöbbjük épségben átvészelte a vérzivataros időket.
Az 1979-ben kiállított százezer tárgy 70 százalékának nyoma veszett a kilencvenes évekre. Felbecsülhetetlen értékű ereklyék cseréltek gazdát az illegális műkincspiacon, vált hamuvá vagy került a szemét közé.
A hét elején visszaszolgáltatott szobor nyolc alakja balra, valószínűleg a trónján székelő Buddha irányába néz. „Igazi mestermunka…optimista vagyok abban a tekintetben, hogy hamarosan még több műkincset kapunk vissza” – nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek Omara Khan Masszúdi múzeumigazgató.
Az ellopott múzeumi tárgyak a világ számos helyén felbukkantak, Európából, Japánból és az Egyesült Államokból is érkeztek már ilyen hírek. A nemzeti múzeum reméli, hogy Németország példáját a londoni British Museum is követi, s visszaadja a birtokában levő húsz elefántcsontot.
Masszúdi tájékoztatása szerint az UNESCO és az Interpol közötti együttműködésnek köszönhetően 2007 óta nem kevesebb mint nyolcezer műtárgy került vissza az ázsiai országba – köztük egy fából készült Buddha –, de még több tízezer kincs kallódik szerte a világon. 2500 tárgyról sajnos kénytelenek voltak lemondani az afgánok, ennyire teszik ugyanis azon művészi alkotások számát, amelyet a tálibok semmisítettek meg uralkodásuk idején.