Gazdasági válságról árulkodik a somerseti római kori kincs
2011. december 12. 11:17
A gazdasági válság lehet a magyarázata annak, hogy az angliai Maundownnál talált hatalmas mennyiségű pénzt elrejtették a terület lakói - állítja a kincs új "gazdája".
A 2118 bronzérmét 2006-ban találták meg, majd a területen építkező vízművek, a Wessex Water a somerseti megyei tanácsnak ajánlotta fel, miután kiderült, hogy a British Museum kész lemondani róla. A maundowni kincs jelentőségét növeli, hogy azt nem elszórva, hanem egy római kori faház padlója alá elhelyezve találták – valószínűleg i.sz. 298-ban tették oda, néhány évvel a nemrégiben felfedezett frome-i kincs elásása után.
„Könnyen elképzelhető, hogy abban az időben gazdasági krízis ütötte fel a fejét, az emberek pedig gondoskodtak a megtakarításaikról, nem költekeztek feleslegesen” – mondta el Stephen Minnitt, a somerseti múzeum vezetője. Ez a teóriát erősíti, hogy a mellette található kovácsműhely elüt az ott felhalmozott hatalmas mennyiségű pénzmennyiségtől.
A kincsek megtisztítását és katalogizálását a British Museum végezte, míg a feltárást Wessex Water finanszírozta. A római kori érmék mellett egy karkötő és egy agyagedény is a megyei múzeum tulajdonába került.