Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Ferenczy Károly-kiállítás a Galériában

2011. november 29. 17:30 MTI

A 150 éve született Ferenczy Károly életművének eddigi legteljesebb bemutatására vállalkozott a Magyar Nemzeti Galéria (MNG): szerdától a magyar modernizmus egyik legjelentősebb alakjaként számon tartott festő 150 festménye és 80 grafikája várja a közönséget a budavári múzeum A-épületében.

<

Generációk nőttek fel úgy, hogy nem láthatták egyben Ferenczy Károly életművét, akinek utoljára 1940-ben szenteltek önálló tárlatot - mutatott rá a gyűjteményes kiállítás keddi sajtótájékoztatóján az MNG főigazgatója. Csák Ferenc felidézte: a tárlat több mint három év kutatómunkájának eredményeként jöhetett létre; 12 hazai és határon túli múzeumtól, 10 egyéb közgyűjteménytől és több mint 50 magángyűjtőtől érkeztek Ferenczy-művek, köztük eddig még soha ki nem állított képek is.

Plesznivy Edit kurátor elmondása szerint a Ferenczy-kutatás mindmáig a festő legismertebb, nagybányai korszakára koncentrált, az MNG tárlata azonban a maga komplexitásában mutatja be az életművet, benne a "felkészülés" időszakával és a Nagybánya utáni, klasszikusabb alkotásokkal.

Az 55 éves korában elhunyt Ferenczy Károly nem hagyott maga után nagy mennyiségű képet: összesen mintegy 400 festmény ismert tőle - emlékeztetett a művészettörténész, hozzátéve: a galéria kiállítása ezek közül a legjelentősebb munkák többségét, összesen 150 festményt és 30 rajzot, grafikát mutat be.

A tárlat nem kronologikus, hanem markáns tematikai egységek szerint tekinti át az életművet: az önarcképek mellett megtalálhatók a zsánerképek, a Nagybánya környéki természetet és embereket ábrázoló vásznak, valamint a portrék is.

Külön egységet képez a műterem világa (csendéletek, aktok, artistákról, birkózókról festett képek), az egész életmű során fel-felbukkanó bibliai téma és a család. Mint Plesznivy Edit elmondta, Ferenczy Károly festményein témaként is gyakran megjelenik családja, de a kiállításban egy-két festmény, szobor, rajz gyermekeitől: a festő Valértól, a gobelinművész Noémitól és a szobrász Bénitől, valamint feleségétől, a szintén festő Fialka Olgától is helyet kap.

A kurátorok várakozásai szerint új motívumokkal gazdagítja majd a közönség Ferenczy-képét az alkotás folyamatát illusztráló egység, melyben egy-egy emblematikus alkotás mellett az ahhoz tartozó tanulmányok, témaváltozatok lesznek láthatók.

Mint a művészettörténész megjegyezte, a szakma eddig nem koncentrált Ferenczy Károly grafikai munkásságára, így elsőként a galéria tárlata nyújt áttekintést a festő grafikáiból, plakát- és borítóterveiből, vázlataiból.

A Wanted-fal reprodukcióiról Ferenczy Károly ismert, de lappangó képeit ismerheti meg a közönség, a múzeum honlapján is közzétett összeállítás másik célja emellett az alkotások felkutatása. A kezdeményezés Plesznivy Edit beszámolója szerint már hozott eredményeket: eddig öt festmény került elő, a legtávolabbi Ausztráliából.

A tárlat másik kurátora, Boros Edit a kiállítás katalógusáról beszélt, melyben a korszak kiemelkedő kutatóinak áttekintő írásai mellett fontos részkérdéseket vizsgáló tanulmányok, valamint a teljes ismert Ferenczy-életművet tartalmazó oeuvre-katalógus is helyet kaptak. Az MNG a 2012. május 27-ig látogatható kiállítás megnyitójára egy Ferenczy-levelezéskötetet is megjelentetett.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Ferenczy Károly-kiállítás a Galériában

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra