Megalkotják a tainó indiánok genetikai térképét
2011. október 19. 08:44
Amerikai kutatók a tainó nép egykori géntérképét akarják rekonstruálni a leszármazottak génjei alapján.
A tainó volt az első amerikai nép, amely kapcsolatba lépett az újkori európai hódítókkal, de az indián közösség csakhamar a járványok és a hódítást kísérő erőszak áldozata lett. Puerto Rico mai lakosságában azonban ma is megtalálhatóak az ősi törzs génjei.
Carlos Bustamante, a Stanford Egyetem genetikusa szerint az indián gének szétszóródtak a sziget modern lakosságában, ugyanis az átlagos Puerto Ricó-i génjeinek 10-15 százaléka az indiánoktól ered. A kutató egy montreali kongresszuson (12th International Congress of Human Genetics) részletezte kutatásának előzetes eredményeit. Bustamante legutóbb 70 helyi lakos génjei között talált indián géneket. A genetikus kutatásait az 1000 genomes projekt keretében végzi, melynek célja, hogy az összes emberi populáció DNS variációit megvizsgálja.
Puerto Rico mai lakosainak génjei európai, afrikai, és indián eredetű részeket tartalmaznak; Bustamante és csapata bizonyos nukleotidok elhelyezkedése alapján határozta meg, hogy a kérdéses génszakasz pontosan milyen eredetű, így sikerült meghatározni a tainók genetikai örökséget.
Az azonosított ősi szegmensek rövidsége rávilágított az évszázadokkal ezelőtt lezajlott keveredésre. Marc Via, a Barcelonai Egyetem molekuláris antropológusa szerint az őslakosok és az európai telepesek, valamint az afrikai rabszolgák közötti keveredés hirtelen következett be a kolonizáció korai szakaszában. A tainó gének mértéke azóta minden egyes generáció esetében csökkent.
Bustamante szerint az afrikai és az európai szegmensek a migráció több hullámáról árulkodnak. A kutatás szerint a rövidebb, így öregebb afrikai szegmensek a mai Szenegál partvidékének területéről, míg az újabb afrikai szegmensek a fekete kontinens belső területeiről származnak. Mindebből az következik, hogy a rabszolgakereskedők először a kontinens partvidékéről rabolták össze a rabszolgákat, majd később kénytelenek voltak benyomulni a kontinens belsejébe. Bustamante szerint kutatásaik segíthetik az afroamerikai történelem megértését.