Több mint kétszáz éves székelykaput restauráltak Erdélyben
2011. október 14. 10:16 MTI
Több mint kétszáz éves székelykaput restauráltak Erdélyben, a székelyföldi Csíkszentgyörgyön, ahol csütörtökön adták át hivatalosan a felújított népművészeti alkotást - közölte csütörtökön a Hargita megyei tanács.
Az 1775-ből származó székely kapu a legrégebbi Székelyföldön az eredeti helyén megőrzött kapuk közül. Csíkszentgyörgyön a 206-os szám alatti Tekse-porta megújult bejáratát a VIII. Székelykapuk Napja keretében adták át.
Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke beszédében méltatta Kovács Piroskának, a Kőlik Hagyományőrző Művelődési Egyesület vezetőjének a székelykapuk megmentésére irányuló tevékenységét. György József polgármester a község gyöngyszemének nevezte a felújított kaput, és reményét fejezte ki, hogy sokan eljönnek megtekinteni a restaurált alkotást.
A felújítás nyomán a tulajdonosok elkötelezték magukat, hogy a kaput megóvják, nem bontják le, és csak a helyi polgármesteri hivatal engedélyével módosítanak rajta.
A Hargita megyei tanács évente 30 ezer lejt (kétmillió forint) költ a székelykapuk restaurálására. Székelyföldön számos ház előtt lehet úgynevezett székelykaput látni, amelyek a gazdaságok utca felőli bejáratánál állnak. A székelykapuk fából készített, gazdag faragású és festésű alkotások.