Női szamurájokat is lefejeztek a középkori Japánban
2011. szeptember 21. 13:48 The Independent
Lefejezett középkori japán szamurájok trófeaként elküldött koponyáit vizsgálták japán és brit tudósok.
Michael Wysocki antropológus (Közép-Lancashire-i Egyetem) és a japán Santa Marianna Egyetem kutatói a középkori japán harcmodort, a csatákat és a lefejezés okozta traumát vizsgálták a 14. századi japán polgárháborúban résztvevő szamurájok körében. „A földi maradványok nagy fontossággal bírnak abban a tekintetben, hogy általuk megértsük a középkori japán harcmodor természetét” – szögezte le Wysocki.
A szamurájok csontvázai Kamakurából származnak, ahol 1333-ban véres, több ezer áldozatot követelő csatát vívtak a polgárháborús felek. Az ütközet végén a legyőzöttek életben maradt tagjai rituális öngyilkosságot követtek el; ezt tartják a szigetország történetének legnagyobb tömeges öngyilkosságának.
A kamakurai csata az egyik legfontosabb esemény Japán történelmében, évszázadokra meghatározta az ország politikai karakterét és társadalmi berendezkedését. 1333 előtt Kamakura volt a sógunátus adminisztratív központja, amely a csatát megelőző 140 évben sikerrel szorította vissza a japán császár hatalmát. A 14. század első harmadában azonban a császár támogatói felkelést szerveztek, s legyőzték a sógun csapatait.
A csata végeztével nagy számban küldték el a legyőzöttek fejeit a vezetőknek. A Wysocki által megvizsgált koponyák között volt egy asszonyé is, ami nem számított ritkaságnak, a sógun uralma alatt ugyanis a nőket emancipálták, s a férfiakéhoz közel azonos jogokat élveztek, örökölhettek és katonai szolgálatot kellett teljesíteniük.