Ókori görög települést tártak fel Bulgáriában
2011. szeptember 15. 17:15 MTI
Ókori település maradványait tárták fel Bulgáriában, Szozopol közelében, Szent Kirik szigetén.
"A milétosziak első kolóniájukat, Apolloniát a mai Szozopol helyén hozták létre a i.e. 7. század végén. Az összes többi 'bulgáriai' görög kolónia Odesszusz (Várna), Meszémbria (Neszebar), Dionüszopolisz (Balcsik) és Bizone (Kavarna) később létesült" - nyilatkozta Krisztina Panajotova ásatásvezető régész.
Mint elmondta, a Szent Kriik szigetén feltárt település betekintést nyújt abba, hogy miként éltek az első görög betelepülők új hazájukban. Az archeológusok két utcát tártak fel, megtalálták egy fémműves műhely maradványait. Számtalan szerszám, halászati eszköz került elő, de feltártak ókori szövőszéket, csévélő orsókat is. "Az épületek maradványai arról tanúskodnak, hogy ez egy jól szervezett, városias település volt" - hangsúlyozta Panajotova.
Napvilágra került a földművelés és a termékenység görög istennőjének, Démétérnek és lányának, Perszephonénak szentélye is, amely az áldozati ajándékok - amforák, kerámiaedények, szobrocskák - tanúsága szerint háromszáz éven át (az i.e. 6-3. században) működött.