Párhuzamos falakból állhat a kínai Nagy Fal
2011. szeptember 13. 10:08
Habár a legtöbben úgy gondolják, a kínai Nagy Fal egyetlen, összefüggő építmény, egy kínai régész most azt állítja, hogy vele párhuzamosan több ponton is épültek falak.
Miután alaposan megvizsgálták, a szakemberek több ponton is felfedeztek a Nagy Fallal párhuzamosan épült, alacsonyabb falrészeket. Mindez azt jelenti, hogy a kutatók rácáfoltak arra a közkeletű elméletre, mely szerint az ókori világ hét csodája közé sorolt építmény egyetlen hosszú struktúrából áll.
Duan Jingbo, a Senhszi tartományban folyó ásatások vezetője szerint a fal ezen része valójában két párhuzamos építmény között áll. Az Északnyugati Egyetem professzora elmondta: mindez a helyőrség hatékonyabb elhelyezését szolgálta, s növelte a fal védelmi erejét. Duan szerint több ponton is hasonló struktúra került kialakításra.
A pekingi kormány 2006-ban rendelte el a kínai Nagy Fal fokozottabb vizsgálatát, aminek egyik legfontosabb célja az építmény állagának felmérése. A kínai Nagy Fal 1987-ben ugyan felkerült az UNESCO világörökségi listájára, ezzel azonban korántsem oldódott meg a védelme és megőrzése, a turisták miatt több helyen is restaurálni kellett.
A Nagy Fal a Hadakozó Államok idején (i.e. 475-206) épült a be-betörő nomád törzsek elleni védekezés jegyében. A fal egyes részeit többször is lerombolták, majd újjáépítették, többek között a Ming-dinasztia (1368-1644) korában.