Feltártak egy ókori görög zarándokhelyet
2011. július 13. 08:27
Már a prehisztorikus korban is a zarándokok kedvelt célpontja lehetett Geronisos szigete, ahol többek között kőeszközök és Apollónak felajánlott agyagtárgyak is előkerültek.
A Paphosz mellett fekvő „Szent Sziget” i.e. 1. századra keltezett leletegyüttese a New York Egyetem 17 régésze által négy heten keresztül folytatott ásatás után került elő. A korai bizánci korban a sziget legmagasabb pontján egy keresztény bazilika épült, amely pontosan a szárazföldi Agiosz Georgiosz tisz Peyeiasz három templomával szemben helyezkedett el.
Az ásatások során talált leletek azt mutatják, hogy a sziget akár már a prehisztorikus kortól kezdve a zarándokok úti célja lehetett. A tárgyi emlékek között kövek, egy hatalmas korsó (pithos), egy női alakot ábrázoló szobrocska, valamint egy gödör mélyére gondosan elhelyezett, i.e. 4. évezredből származó gyöngy volt.
„Elképzelhető, hogy a pithost az esővíz összegyűjtésére használták, mivel a szigeten kevés csapadék hullt, forrás és kút pedig egyáltalán nem volt” – írják a régészek. Az ásatást vezető Joan Breton Connelly professzor szerint az i.e. 1. században a családok fiaikat is elhozhatták a szigetre, ahol egyfajta beavatási szertartás alá vetették őket.
Feltártak egy olyan helyiséget is, ahol a görög fiúk énekes táncokat adtak elő, de előkerült egy osztrakon is, amely a fiatal nebulók írás-és olvasáskészségéről tanúskodik. A legtöbb tárgyi emléket a zarándokok kiszolgálására felállított épületek étkezőhelyiségei, valamint a „hálószobák” mellett találták meg.
Richard Anderson építész jelenleg a feltárt épített örökség alapján Geronisos háromdimenziós térképének elkészítésén dolgozik, amire elsősorban azért van szükség, mert a szél és a tenger felszínformáló hatása komolyan veszélyezteti a szigetet.