Túl sós a tavaly kiemelt kétszáz éves sör
2011. június 30. 08:32
A tavaly nyáron a Balti-tenger partjainál felfedezett hajóroncs fedélzetén talált sör az üvegébe beszivárgott tengervíz miatt nagyon sós ízű – állítják a világ legidősebb iható italát megkóstoló szakemberek.
Az Aland-szigetek közelében talált sört a Technical Research Center of Finland (VTT) szakemberei próbálták ki. A kutatók a tengervízzel szennyezett nedűn azért elvégezték a szükséges kémiai elemzéseket, s kimutatták benne a malátacukrot, különböző aromákat, s lényegében mindazon hozzávalókat, amit egy mai, teljesen hétköznapi sör is tartalmaz.
A finn szakemberek remélték, hogy még találnak élő élesztőgombát az üvegben, aminek segítségével újra előállíthatnák a 19. században főzött aranyló italt, de egy 50 méterrel a tengervízszint alatt talált lelet esetében erre eleve nem sok esély kínálkozott. Az üveg alján azonban kimutatták a tejsavbaktériumot, amelyet adott esetben szintén szoktak a sörfőzéshez használni.
A kinyitott sörösüveg sokkal rosszabb állapotban van, mint amikor tavaly nyáron egy búvár a felszínre hozta. A sör akkor annyira pezsgett, hogy a szakemberek úgy gondolták: az élesztőgombák még mindig élnek, s így keletkezik benne szénsav. A búvárok öt üveget mentettek meg, amelyek a hajóval együtt (és további 100 üveg pezsgővel) 1800 és 1830 között süllyedhettek el. A szakemberek hamarosan egy újabb üveget készülnek kibontani.