Szövetséges diplomaták gyakoroltak nyomást XII. Piuszra
2011. június 3. 11:04
Egy nemrég nyilvánosságra hozott amerikai diplomáciai levél szerint a szövetséges hatalmak követei gyakorolhattak nyomást 1944 novemberében XII. Piusz pápára, hogy az ne ítélje el nyilvánosan a magyar zsidók deportálását.
Egy nemrég publikált diplomáciai levél arra utalhat, hogy a szövetséges nagykövetek 1944 őszén nyomásgyakorlással akarhatták elérni a pápa hallgatását a magyar zsidóság deportálása kapcsán, mert attól tartottak: az egyházfő az előrenyomuló szovjet katonák viselkedését is kritikával illetheti.
Sir Francis D’Arcy Osborne, Nagy-Britannia vatikáni nagykövete egy speciális kérés továbbítására kérte Franklin Gowent - az Egyesült Államok vatikáni különleges képviselőjeként dolgozó Myron Taylor asszisztensét - egy beszélgetés során. D' Arcy Osborne üzenetében sürgette amerikai kollégáját, hogy beszéljék le a pápát a nyilvános nyilatkozat megtételéről. Gowen 1944. november 7-én kelt levelében (amelyet most a New York-i székhelyű Pave the Way Foundation hozott nyilvánosságra) felettesével is tudatta a brit diplomata kérését.
Az amerikai diplomata levele fontos adaléka lehet a háborús pápa megítéléséről folytatott fél évszázados vitának. XII. Piusz háború alatti tevékenységét számos szervezet illette kritikával, felróva Pacellinek, hogy nem ítélte el egyértelműen a deportálásokat. A katolikus főpap negatív megítélésének kialakulásában kulcsszerepet játszott Rolf Hochuth német író 1963-ban megjelent drámája, A helytartó, amelyből Costa Gavras görög rendező készített filmet Ámen címmel 2002-ben, és amit egyesek szerint csak a KGB megrendelésére írtak.