Vaskorból származó vajat találtak Írországban
2011. május 16. 08:48
Akár 2500 éves is lehet az a vaj, amelyet egy fából készült hordóban találtak az írországi Shancloon mocsaras vidékén.
A hordót egy fa törzséből faragták ki, amihez vaskori eszközöket használtak. A Caherlistrane melletti leletet a lissi (Hatford) Ray Moylan találta meg, aki azonnal értesítette a galwayi régészeti hivatalt és az ír Nemzeti Múzeumot. A hordó egy méter mélyen feküdt, Moylan éppen a mocsarat akarta megtisztítani a tőzegtől, amikor gépével megsértette a fatárgyat; a vajban nem esett kár.
Padraig Clancy, a múzeum munkatársa miután a helyszínen megvizsgálta a leletet, úgy vélekedett, hogy az akár 2500 éves is lehet. Kollégájával, Karena Mortonnal együtt kiszedte a vajat, s a hordóval együtt további vizsgálatok céljából a múzeum lanesboro-i részlegébe küldte.
„A tárolóeszköz általában segít a kormeghatározásban, s ezek alapján azt feltételezzük, hogy a vaj a vaskorból származik” – magyarázta Clancy. Egy skót régész, Ross MacLeod így nyilatkozott: tudja, hogy hasonló leletek vannak szülőhazájában és Írországban is, de a most felfedezett lelet mérete még őt is meglepte.
„Elég nagy veszteség lehetett a családnak, hogy elrejtette a vajat, és azt már soha nem találta meg. Talán az illető meghalt, vagy elfelejtette, hogy hova is ásta pontosan. A család nyáron helyezte a mocsárba a vajat, hogy így védje meg a melegtől. Szörnyű fájdalom érhette azt a közösséget, amely elveszítette” – így MacLeod.
A vaj vakító fehérszínű, de a régész szerint ez más leletekre is igaz. A mocsarakat régen a hűtés primitív formájaként használták, mivel a tőzeg vákuumot vont a nap melegétől védett élelem köré.