Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Feltérképezték a kazahok génállományát

2011. május 3. 10:09

Az eddigi legtisztább képet sikerült megalkotni a kazahok történetéről a Pennsylvania Egyetem kutatóinak, akik egészen a mongol hódítás idejéig vizsgálták a népcsoport férfitagjainak családi kapcsolatait.

<

A Theodore Schurr vezette kutatócsapat által végzett vizsgálatok eredményei a PLoS One internetes oldalon láthatók. A kutatás annak a projektnek a része, amelyet Schurr és csapata immáron egy évtizede folytat az Altáj-régióban.

„Ez egy nagyon fontos terület, mivel több ezer évig egyfajta útkereszteződés volt az emberek számára” – nyilatkozta Schurr. „Az itt élt emberek nemcsak hogy innen mentek tovább és népesítették be Szibériát – ráadásul valószínűleg többször is –, de ez lehetett a bennszülött amerikaiak őshazája is” – tette hozzá.

A jövőben a kutatócsapat a Bering-szoros-Észak-Amerika útvonalat megtett emberek leszármazásának folyamatát szeretnék górcső alá venni. Míg ez a tanulmány az Altáj-régióban élt kazahok Y-kromoszómáit vizsgálta, a szakemberek korábbi kutatásaik során a népcsoport mitokondriális DNS-eit analizálták.

Az altáji kazahok férfi dimenziójának megvizsgálása (az Y-kromoszómát csak férfi örökítheti fiának) különös fontossággal bírt. „A Mongóliából érkező emberáradat nagy részét férfi alkotta. Nyomokat Közép-Ázsiában hagytak – köztük a kazah népesség körében –, most pedig sokkal tisztábban láthatjuk az apai, mint az anyai leszármazást” – mondta el Schurr.

A modern populáció Y-kromoszóma markerei meghatározhatják a ma élő férfiak apai kapcsolatait. A genetikai információk mellett a régészeti, nyelvi és környezeti adatok együttes felhasználásával a szakemberek térben és időben is el tudják helyezni a kazah népességet – így többek között vizsgálat tárgya alá vonható a mongol invázió körülményei is.

„Van néhány olyan családfa, amely a mongol hódításig, köztük Dzsingisz kán és férfi rokonáig vezethető vissza. Ahol látjuk ezt a láncolatot, ott megtaláljuk a mongolok befolyását és nyugati terjeszkedését. Úgy gondoljuk, hogy a legújabb mutációk legnyugatabbra, míg a régiek a mongol őshazában lehetnek” – magyarázta Schurr, majd hozzátette: ezzel azt is meg lehet állapítani, hogy a bennszülött altáji populációk milyen más népcsoportokkal kerültek kapcsolatba, s mi jellemezte nomád életmódjukat.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Feltérképezték a kazahok génállományát

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra