Kiállítás a selmeci és soproni építészeti értékekről
2011. február 7. 09:45 MTI
A Nyugat-Magyarországi Egyetem soproni campusa és selmecbányai jogelődje, a Magyar Királyi Bányászati és Erdészeti Akadémia építészeti értékeit mutatják be Sopronban, az Esterházy-palotában berendezett kiállításon.
A különleges tárlaton korabeli fotók és tervrajzok segítségével ismerheti meg a közönség a selmeci és soproni időszak oktatásának legfontosabb helyszíneit. A kiállítás jól érzékelteti, hogy a 18. század első felében Selmecbányán indult, s ma a Nyugat-Dunántúl több városában, köztük Sopronban zajló oktatásnak otthont adó épületek hiteles képet adnak az egymást követő építészeti stílusokról - mondta el Winkler Gábor professzor.
A soproni campus erdőmérnöki karának jogelődjét, a bányatisztképző iskolát III. Károly 1735-ben alapította Selmecen. Az intézményt Mária Terézia 1762-ben akadémiai rangra emelte. Az oktatást akkoriban késő reneszánsz és barokk épületekben folytatták. A 19. század második felében a neoreneszánsz előkelő polgári stílusában épültek paloták az erdészeti és a bányászati oktatás számára. Ez utóbbi épületek Szlovákiában ma is oktatási célokat szolgálnak - tette hozzá a professzor.
1919-ben, miután Selmecbánya Csehszlovákiához került, a főiskola Sopronba települt át. Az Ikva-parti városban egyebek között Alpár Ignác által tervezett neoreneszánsz, neobarokk épületeket kapott az intézmény. Historizáló palotában tevékenykedik a közgazdasági kar, a matematikai épületet pedig Winkler Oszkár tervei alapján úgy építették, hogy az előadóterem lejtését a Lővérek dombja adja. A modern építészetet képviseli egyebek között az új kollégium és az Erzsébet-kertben a mintegy két éve megnyílt egyetemi épület is.
A tárlat anyagát többek között a Selmecbányai Bányászati Levéltár, a Selmecbányai Múzeum, az Erdészeti, Faipari és Földméréstörténeti Gyűjtemény, a Soproni Múzeum és a Soproni Levéltár archívumaiból válogatták az egyetem központi könyvtárának és levéltárának munkatársai. Munkájukat a kollégák, az egykori dolgozók, a hallgatók és családjaik fényképekkel segítették.
A február 28-ig látogatható tárlat szakmatörténeti jelentőségét emeli, hogy ezúttal első ízben kapott nyilvánosságot az egyetemi épületekre vonatkozó értékes irat- és dokumentációs anyag, amelyet az intézmény könyvtára és levéltára őriz.