A vikingek tisztelték a kőkori tárgyakat
2011. február 4. 09:33
A legújabb régészeti leletek azt sugallják, hogy a vikingek mágikus erőt tulajdonítottak a kőkori eszközöknek, amelyek sokkal fontosabbak voltak számukra, mint azt korábban gondoltuk volna.
A dél-norvégiai Rogalandban feltárt tíz viking síremlékből kőkori eszközök, fegyverek, amulettek és használati tárgyak kerültek elő. Olle Hemdorff, a stavangeri Régészeti Múzeum munkatársa szerint ezeket az eszközöket eltemették, ezzel „megvédték a halottakat és szerencsét hoztak nekik a túlvilágon”.
A legújabb felfedezések olyan vikingekkel hozhatók összefüggésbe, akik Izlandra hajóztak és kőkori tárgyakat vittek magukkal. Korábban nem tulajdonítottak nagy jelentőséget ezeknek az eszközöknek, de a legújabb kutatások kapcsolatot feltételeznek a hasonló, szintén kevéssé értékelt leletekkel a vikingek uralma alá vont helyszíneken.
Néhány hajóhoz hasonlóan a kőkori nyílhegyeket és tőröket is a házak alá temették. Hemdorff szerint a „vikingek az ősrégi eszközökkel legitimizálták és uralták a múltat”. Az őskori kincsek eltemetésének szokása a vaskori közösségek körében is gyakori volt, erre a migrációs korszakból (i.e. 600-400) származó norvég, svéd és dán leletekből lehet következtetni. Erre egyébként Shakespeare Hamletjében is van utalás, amikor kovakövet, agyagedényt és cserépedényt dobnak Ophelia sírjába; Hemdorff úgy gondolja, hogy az angol drámaíró „saját leírását egy régi szokásra alapozta, amely – mint azt már tudjuk – a vikingek koráig nyúl vissza”.