Veszélyben a pakisztáni sziklamenedékek
2011. január 21. 12:44
Legalább harminc kőkori „sziklamenedék” omolhat össze Pakisztánban a hivatalos szervek hanyagsága miatt.
Információk szerint az ázsiai fővárosban, Iszlámábádban legalább harminc olyan szikla található, amely az építési munkálatok következtében omlott össze, vagy került veszélybe. A régészeti szempontból is kiemelt fontossággal bíró sziklamenedék (vagy ház) egy olyan alacsony barlangszerű nyílás, amely természetes védelmet nyújtott az időjárási viszontagságok esetén. A prehisztorikus emberek sokszor használták lakóhelyként, ahol nagy mennyiségű kőtörmeléket, eszközöket és más régészeti leletet hagytak maguk után.
A régészek szerint az egyik ilyen, a G-13 szektorban található, kőkorszaki szikla egy építési munkának esett áldozatul. Nagy része azért omlott össze, mivel az illetékesek nem voltak tisztában a szikla régészeti jelentőségével, ráadásul a városi hatóságok egyáltalán nem foglalkoznak az őskori örökségek védelmével.
A Taxila Institute of Ancient Civilisations (TIAC) által végzett felmérés során talált edénydarabok megerősítették azt a feltételezést, hogy a helyen prehisztorikus civilizációk osztozkodtak. Ashraf Khan, a TIAC igazgatója szerint az ásatások mérföldkövet jelentenek az ország régészeti feltárásának történetében. „Agyagedényt, munkaeszközöket és más, a mindennapokban használt tárgyakat találtunk a helyszínen, a további kutatások pedig még jobban megvilágíthatják az itt élt emberek életét” – tette hozzá.
Khan elmondása szerint többször is kérték a Fővárosi Fejlesztési Hatóságot (CDA), hogy legalább egy kerítéssel válasszák el a sziklákat az építkezésektől, de a CDA elengedte a füle mellett a felszólítást. Az igazgató szerint az 1975-ös örökségvédelmi törvény megfelelő védelmet nyújthatna, de azt nem ültették még át teljesen a gyakorlatba.