Római kori szobrot hozott felszínre a vihar Izraelben
2010. december 15. 09:21 MTI
Évszázadokon át betemetett római kori márványszobrot "tárt fel" a vihar, amely Izrael partvidékén söpört végig az elmúlt napokban.
Az Izraeli Régészeti Hatóság közleménye szerint a tógát és szandált viselő női alakot fehér márványból faragták. A szoborra Askelón ősi kikötőjében, egy szikla törmeléke között bukkantak, amely nem bírt ellenálli a szélvihar, a hullámok és az özönvízszerű eső együttes rohamának.
"A tenger egy csodálatos szobrot ajándékozott nekünk" - hangsúlyozta Jigal Iszraeli, a régészeti hatóság kutatója. Ismertetése szerint a fej és a karok nélküli torzó körülbelül 1,2 méter magas és 200 kilogrammot nyom. Az alkotás 1800-2000 éves, abból az időből származik, amikor a rómaiak uralkodtak Júdea nyugati részén. Felszínre kerültek egy római fürdő maradványai, valamint mozaiktöredékek.
A vihar azonban komoly kárt okozott olyan izraeli régészeti lelőhelyeknek, mint a Földközi-tenger partján lévő Caesarea. A régészeti hatóságok számára ily módon gyenge vigasz a szobor előkerülése. "Nem tartjuk túl örömtelinek a felfedezést. Sokkal jobb, ha ezek a műtárgyak betemetve és védve vannak, mintha napvilágra kerülnek és károsodnak" - nyilatkozta a régészeti hatóság magát megnevezni nem kívánó másik szakértője.