Irak ékköve lehet a mezopotámiai zikkurat
2010. november 18. 10:19
Nasszíria városán kívül, a sivatagban áll az ősi mezopotámiai Uruk városának zikkuratja. A több mint 4000 éves építmény a mai napig az elmúlt korok emberének szakértelmét tükrözi, ezért kulcspontosságú szerepet tölthet be annak jövőjében, mint keresett turistaattrakció.
Az Uruk melletti zikkurat egy háromrétegű, kamrák nélküli vályogtéglákból készítet építmény. A legbelső rétege még az eredeti építő, Ur Nammu munkája, a többi réteg pedig tatarozás során került rá az újbabiloni időszakban. A tudósok szerint az ősi mezopotámiai város romjainak eddig mindössze 20%-át tárták fel, így a terület rengeteg izgalmat és titkot rejt, és az a régészeti potenciál mellett leendő turistacélpontot is lehet.
A 2003 óta tartó háború során rakétatámadások indultak a közeli Adder tábor ellen, melyek a zikkurat állapotát szerencsére nem befolyásolták, de az utóbbi bombázások már okozhattak kárt az eddig még feltáratlan területeken. A folyamatos támadások miatt a helyi vezetés nem enged látogatót a műemlék közelébe.
Az évek óta húzódó konfliktus után a béke azonban talán végre változást hozhat az irakiak számára és elkezdődhet majd az újjáépítés. Ehhez kapcsolódik a Zikkurat turisztikai hasznosítása, amely Irak egyik legjövedelmezőbb bevételi forrása lehet a jövőben.