Hétezer éves játék őrlőköveket tártak fel Bulgáriában
2010. október 20. 10:10 MTI
Hétezer éves miniatűr őrlőkövek kerültek elő napvilágra Bulgáriában, az ősi trák város, Perperikon feltárásakor - a szakértők szerint gyermekjátékról van szó.
Perperikon a Rodope-hegység keleti lejtőjén, Kardzsali városától 15 kilométerre északra helyezkedik el. A térség már az i.e. 5. évezredben lakott volt, később itt a feltételezések szerint Dionüszosz-szentély állott, a középkorban pedig erődítményt építették, amely Rodope-hegység keleti részét ellenőrizte. A helyszín régészeti feltárásai 2000-ben kezdődtek.
Az idei ásatási szezonban előkerült egy, az i.e. 3-2. századból származó, kezében eredetileg lándzsát tartó trák harcos szobrocskája. Az ókori szobrászt a szakemberek feltételezése szerint Apollón, a fény és a költészet görög istene ihlette meg, "aki" a trák lovasisten kultuszát váltotta fel.
Előkerült egy sebészeti eszköz is, amellyel az ókorban parazitákat igyekeztek eltávolítani a testből. Mint Nikolaj Ovcsarov ásatásvezető régész elmondta, ez az eszköz nem más, mint Aszklépiosz, a görög-római mitológiában a gyógyítás istenének "nélkülözhetetlen" attribútuma, az orvosi pálca, amelyre egy kígyó tekeredett fel. Ez a pálca ma is látható a gyógyszertárak cégérén.
Az érdekesebb leletek közé tartozik egy bronz övcsat a 10. századból, ezt griffmadár díszíti. Előkerült egy igen ritka, az 1330-1345-ös években vert bolgár pénzérme, amelyen a második bolgár állam (1185-1396) uralkodójának, Ivan Alekszandar cárnak (1331-1371) és fiának, Mihálynak a képmása látható.