Egy új Picassót mutat be a bécsi Albertina
2010. szeptember 22. 09:03 MTI
Picasso politikai jelentőségét állítja a Picasso: Béke és szabadság című nagy kiállítása középpontjába a bécsi Albertina múzeum.
"A művészről kialakult, de megrekedt diskurzust szeretnénk ezzel új irányba terelni" - mondta el Christoph Grunenberg, a kiállítás egyik kurátora, a Tate Liverpool igazgatója. A brit intézményben tavasszal és nyáron lesz látható a tárlat, amely a népszerű festő kereken kétszáz művét mutatja be. A kiállítás létrejöttéhez hatvan nemzetközi adományozó járult hozzá, akik kölcsönadták a tulajdonukban lévő festményeket.
A tárlaton Pablo Picasso (1881-1973) bemutatott képei mellett fekete-fehér fotók emlékeztetnek az alkotások háttereként szolgáló aktuális eseményekre - a Franco-diktatúrára, a kubai válságra, az algériai, vietnámi és koreai háborúkra. "Picasso mindig érzékenyen reagált a közvetlen globális krízisekre, de nem illusztrálta őket, hanem a mitikus múltba vagy az állatvilágba helyezte át a történéseket" - fejtette ki Klaus Albrecht Schröder, az Albertina igazgatója.
A kiállításra látogatókat a Felszabadulás kakasa című kép fogadja, amelyet Picasso 1944-ben Franciaország német megszállás alóli felszabadulására reagálva festett. A galamb híres motívuma is többször felbukkan a tárlaton. További különleges kiállítási tárgyak a New York-i Museum of Modern Artból (MoMA) származó Morgue (Halottasház) című kép, valamint Picasso talán legismertebb politikai témájú festménye, a Guernica. Utóbbit a festő 1937-ben, az azonos nevű baszk város németek általi lebombázására adott reakcióként készítette.
A kiállítás 2011. január 6-ig látható az Albertinában.