Orosz kémnő lopta el a norvégiai brit haditerveket
2010. augusztus 26. 14:41 MTI
Orosz balerina okozhatta a brit csapatok II világháborús norvégiai kudarcát - derül ki a brit elhárítás eddig titkosan kezelt aktáiból, amelyek szerint a csinos és intelligens fiatal nő miatt volt sikertelen a megszállt Norvégia visszafoglalása.
Az MI5 titkosítás alól feloldott aktái szerint az orosz származású Marina Lee világosszőke hajával, megnyerő alakjával és páratlan intelligenciájával szinte mindenhová képes volt bejutni, hogy információkat szerezzen.
Hitler 1940 tavaszán a svéd acél utánpótlási vonalának biztosítására szemelte ki Norvégiát, amelyet gyakorlatilag egyetlen nap alatt sikerült elfoglalnia. Az angolok és a franciák expedíciós erőket küldtek az országba, a brit csapatok visszafoglalták Narvik városát, de a hadművelet végül kudarcot vallott, mikor júniusban Franciaország összeomlása után kénytelenek voltak feladni a hídfőállásnak tekintett norvég területeket.
Az elhárítás adatai szerint Marina 1917-ben menekült el Oroszországból, miután a forradalom idején a bolsevikok megölték a szüleit. A fiatal művész Oslóban telepedett le, ahol egy balettintézetet működtetett. Miután a német katonai hírszerzésnek sikerült beszerveznie, 1940-ben Tromso városába küldték, ahol egyebek mellett az volt a dolga, hogy a szövetséges csapatok főhadiszállásáról megszerezze Norvégia felszabadítására kidolgozott terveket.
A brit haderő norvég kudarca a konzervatív kormány és Neville Chamberlain brit miniszterelnök távozásához vezetett, az új miniszterelnök Winston Churchill lett, aki kiemelkedő államférfiként vezette a tengelyhatalmak legyőzésére irányuló brit erőfeszítéseket.
A balerina szerepét csak a lebukott ügynökök vallomásaiból ismerhette meg a brit hírszerzés, és bár a háború után körözést is kiadtak ellene, Marina nem került elő. A háború után egy másik német ügynök azt állította, hogy veszélyes kém Moszkvában maradt, ahol szintén balettot tanított, ráadásul Sztálint is személyesen ismerte. Az MI5 1960-ban zárta le Marina aktáját. Ezekben az anyagokban a táncosnőt úgy jellemezték, mint aki "élvezte a játékot" és a hírszerzés azt feltételezte, hogy talán az oroszoknak is kémkedett.