Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Első világháborús roncsokat talált az észt flotta

2010. augusztus 25. 11:16

Három, az első világháborúban elsüllyedt brit hadihajó maradványait fedezte fel az észt haditengerészet Saaremaa szigete mellett.

<

A legmodernebb hangradarok használatával az észt haditengerészet a múlt héten fedezte fel a HMS Cassandra, a HMS Gentian és a HMS Myrtle roncsait Saaremaa szigete mellett. A kutatást vezető Ivo Vark alezredes szerint minden bizonnyal az elveszett brit hadihajók kerülhettek meg. Ezt a hajóraj egykori parancsnoka, Edwyn Alexander-Sinclair admirális jelentése is igazolta, az abban megadott koordináták ugyanis szinte teljesen pontosnak bizonyultak.

A HMS Cassandra könnyűcirkáló 1918. december 6-án aknára futva süllyedt el, és a robbanás tíz tengerésszel végzett, míg a maradék 400 embert sikerrel evakuálták. HMS Gentian és HMS Myrtle aknaszedők végzete 1919. július 15-én teljesedett be, miután rutinküldetés alatt futottak aknákra; a két robbanás akkor kilenc tengerészt ölt meg. A hadihajók a frissen megalakult Észtország támogatására küldött csapatokkal érkeztek a térségbe, hiszen ott egyszerre kellett küzdeni a megszállást folytatni kívánó szovjet és német csapatokkal.

A haditengerészet beszámolója szerint bár a MS Myrtle-t 1937-ben már észlelték, a másik két hajó hollétéről egész mostanáig nem tudtak. A roncsok 90 méter mélyen találhatók, és bár azok állapotáról nem tettek közzé jelentést, az észtek szerint nem is fognak, mert azok a mai napig a brit kormány tulajdonát képezik.

Az elmúlt években egyébként több első illetve második világháborús roncsot is találtak a Balti-tengerben, ezek fellelése pedig a küzdelmek korábban kevéssé ismert fejezeteit segíthetnek jobban megérteni.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Első világháborús roncsokat talált az észt flotta

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra