Továbbra is veszélyben van a khmer-örökség
2010. augusztus 10. 12:20 The Guardian
Bronzszobor, ékszer, Buddha-fej és egy Siva istennel összefüggésbe hozható fallikus szimbólum is megtalálható azon a negyvenhat tételből álló, a letűnt Khmer Birodalom veszélyeztetett műkincseit felsoroló listán (Red List of Cambodian Antiquities at Risk), amelyet a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa (ICOM) tett közzé az interneten.
A kambodzsai kormány által hozott intézkedések ellenére továbbra is folyik a kétezer éves khmer-kultúra pusztulása és az értékes műtárgyak illegális adásvétele. Jelenleg csak a főbb Angkor-templomok – Angkorvat, Bayon, Baphuon, Preah Khan és Ta-Prohm – közvetlen környéke, mintegy 230 négyzetkilométer áll védelem alatt, amelyet az UNESCO 1992-ben nyilvánított világörökségi helyszínné, de az esőerdőkben megbúvó angkori kincsek által felölelt terület ennél jóval nagyobb kiterjedésű.
A műemlékek folyamatos eltűnése továbbra is fejfájást okoz Kambodzsának, s az ellene tett eddigi kezdeményezések nem hozták meg a várt eredményt. „Kambodzsa prehistorikus története jórészt feltáratlan és eddig még nem került megírásra” – írja az ICOM. „A történelmi helyszínek pusztulása megfosztja a világot attól, hogy megértsük a Khmer-civilizáció fejlődéstörténetét” – folytatódik a közlemény.
A helyiek nincsenek tudatában a kincsek értékével, s azt sem tudják, hogy a műtárgyak kereskedelmére tilalom van érvényben – 2009-ben például csak két esetet jelentettek az Interpolnak. A mostani lopások körüli hírverések azonban a nyomába sem érhetnek annak, amely 1999-ben a kelet-angkori Banteay Chmar templom elleni rajtaütés során történt: akkor egy ötven méteres síkdomborművet loptak el, majd rejtettek el a tolvajok a thaiföldi dzsungelben, de később szerencsére visszakerült a darab az eredeti helyére.
Az ICOM listája elsősorban a gyűjtőket, a múzeumokat, a vámosokat és műtárgyakkal kereskedőket veszi célpontba, de egyúttal a nyilvánosságot is szeretnék értesíteni a kezdeményezésről.