Az ausztrál örökség meghamisításával vádolják az UNESCO-t
2010. augusztus 5. 10:51 The Daily Telegraph
Alig pár napja jelentették be az UNESCO világörökségi listájának új tagjait, az ausztrál őslakosok máris tiltakoznak a döntés ellen: szerintük ugyanis az országban a címet elnyerő 11 helyszín mindegyike a gyarmati múlthoz kötődik, és azok között egyik sem reprezentálja őket.
A listára felkerült ausztrál helyszínek, így például a tasmániai Port Arthur börtönbarakkjai kiemelkedő egyetemes értékkel bírnak, így a cím odaítélésével biztosítják azok fennmaradását.
A helyi őslakosok szerint azonban ez felháborító, hiszen miközben a gyarmati múlt emlékeit megőrzik, az ő örökségük folyamatosan pusztul. Michael Mansell, a Tasmán Őslakosok Központjának (Tasmanian Aboriginal Centre) vezetője szerint az emberi megtelepedésnek és történelemnek 50 ezer éves emlékei vannak a kontinensen, amelyek egyikét sem jelölték világörökségi státuszra. A 200 évnyi fehér történelem viszont 18 nominációt eredményezett. Ez egy elég súlyosan etnocentrikus felfogás, és komoly előítéletet jelent az aborigin múlt iránt.
Bár a világörökségi listán az Ayers-szikla mellett a Kakadu Nemzeti Park is szerepel, oda méltóak lehetnének a 20 ezer éves sziklafestmények, vagy a Hobart melletti régészeti helyek, és Új-Dél Wales fái is, amelyet különböző vallási szertartásokra használtak - vélik. Mansell szerint a döntés oka az lehet, hogy jelenleg nincs őslakos képviselő a parlamentben, és az UNESCO jelölésekről döntő testületbe sem kerültek be.
A legújabb ausztrál tagok a listán