Népszerű volt a női szerelem az arab világban
2010. augusztus 3. 11:28
A középkori arab világban a korábban hittel ellentétben gyakoriak és elfogadottak voltak a leszbikus kapcsolatok - derül ki egy nemrég megjelent cikkből.
Az észak-karolinai egyetemen tanító Sahar Amer „Medieval Arab Lesbians and Lesbian-Like Women” című cikkében a témához kapcsolódó gazdag forrásanyagokat tekinti át, és eszerint a középkori szövegek legalább a 9. század óta foglalkoznak a leszbikusokkal. Egy részük szerint öröklött, és egész életen át tartó szokásról van szó: Jahanna ibn Meszavaj 9. századi orvos szerint a gyerekek a szoptatás során szívják magukba az élethosszig tartó vágyódást, ha anyjuk zellert, vagy narancsfa virágát eszi meg.
Az arab irodalom nagyon sok kapcsolatot ismer az azonos neműek között: egy 10. század végén írt katalógusban 12 könyv mutat be ilyen párokat, illetve nagyon sok, az erotikával foglakkozó szövegben találhatunk hasonló utalásokat. A 13. században élt Sihab al-Din Ahmad al-Tifasi tuniszi szerző a helyi leszbikus közösséget mutatja be, illetve hogy ők miként tanítják egymásnak szokásaikat.
Amer szerint az azonos neműek közti kapcsolat a nők körében elfogadottabb volt, mint ma, és a korban nagyon éles volt a kontraszt a nyugati országokkal szemben, ahol halálbüntetéssel sújtották a „csendes bűnt”. A jogi szövegek nagyon keveset foglalkoztak a kérdéssel: Amer szerint lehetséges, hogy mindezt elfogadhatóbbnak tartották, mintha a nő férje helyett más férfiakat keresett volna.
A szerző azonban leszögezi: a korban a nők közti kapcsolatot semmilyen szempontból sem szabad összehasonlítani vagy egyenlősíteni a modern Nyugat feminista és leszbikus elképzeléseivel. Mindez inkább csak gazdagítja a középkori arab világgal kapcsolatos tudásunkat.