Reptéri testszkennerekel vizsgálják a múmiákat
2010. június 21. 10:41 Discovery News, MTI
Reptéri testszkennerekel vizsgálják svájci és német kutatók a múmiákat. A Frank Rühli svájci paleopatológus vezette kutatócsoport szerint ezek terahertzes sugárzása ideális a mumifikált szövetek vizsgálatához.
A múmiákat általában "közönséges" röntgennel vizsgálják, vagy komputeres tomográfiának (CT) vetik alá - ezek a berendezések szolgáltatják a legélesebb felvételeket. Azonban e készülékek keltette ionizáló sugárzás károsíthatja az amúgy is széttöredezett, sérülékeny ősi DNS-t.
Frank Rühli svájci paleopatológus, a Zürichi Egyetem múmiaprojektjének vezetője szerint a testsztkennerek terahertzes sugárzása viszont ideális a mumifikált szövetek vizsgálatához. Míg a testszkenner nem képes áthatolni a magas víztartalmú emberi szöveteken, könnyűszerrel átjut a víztelenített múmiákon.
A svájci kutató német kollégáival óegyiptomi mumifikálódott halat, egy 3300 éves egyiptomi múmia kezét, valamint roncsolt emberi ágyékcsigolyákat vizsgált testszkennerrel. Annak ellenére, hogy a felvételek kevésbé voltak élesek, mint a röntgen, vagy a CT esetében, a testszkenner adta képeken kivehetők voltak a csontok, valamint a lágyszövetekben lévő porcos képződmények.
Mi több, elkülöníthetők voltak a nagyobb anatómiai struktúrák, így a hal gerincoszlopa, vagy az emberi kézközépcsontok. "Ez a technológia kiválóan alkalmas a pólyák alá rejtett amulettek vagy fémtárgyak észlelésére is, ahogy esetleg a balzsamozás során felhasznált vegyületek azonosítására" - vélekedett Frank Rühli. A tudósok a továbbiakban a technológiát nagyobb tárgyakon akarják tesztelni. "Végső célunk egész múmiák szkennelése" - ismertette Rühli.
Terahertzes sugárzásnak nevezik az elektromágneses színképnek a látható fény és a mikrohullámok között elhelyezkedő részét. Ez ruházaton, csomagolóanyagokon (papíron, műanyagon) áthatol, fémeken viszont nem, ezért alkalmazható biztonságtechnikai berendezéseknél.