Strucctojásból készült a hatezer éves nyaklánc
2010. április 23. 09:13 MTI
Strucctojásból készült hatezer éves nyakláncokra bukkantak egyiptomi régészek a Fajjúm-oázisban. A három nyaklánc felfedezéséről a Legfőbb Régészeti Tanács számolt be.
Az ékszereket a tojások héjából készítették, és rendkívül jó állapotban maradtak fenn. Afrikában mind a mai napig készítenek ékszereket és mutatós tálakat a strucc tojásának héjából.
Az egyiptomi régészek jelenleg a Kairótól délkeletre fekvő oázis egy hét négyzetkilométeres területén kutatnak történelem előtti leletek után. Bár a környéken hamarosan szállodakomplexum létesül és ezért sürgető a feltárás, a munkálatokat a környezetvédők bírálják.
Az ásatások kezdete óta a szakemberek a hírek szerint III. Ptolemaiosz király korából származó pénzérmékre, valamint egy vélhetően 42 millió évvel ezelőtt élt bálna gerincének maradványaira is rátaláltak. Az i.e. 3. századból származó 383 bronzpénzt Kleopátra egyik őse, III. Ptolemaiosz király uralkodása alatt verették.
A régészeti hatóság közleménye szerint a pénzérmék egyik oldalán a "hibrid" egyiptomi-görög istenség, Ámon-Zeusz látható, a másikon pedig egy sas, valamint a görög Ptolemaiosz felirat. A Ptolemaida-dinasztia, másképpen Lagida dinasztia hellenisztikus királyi család volt, amely majdnem 300 éven keresztül, i.e. 305 és i.e. 30 között irányította Egyiptomot.