Egy kényelmetlen olasz Budapesten
2010. április 16. 10:19 MTI
Filmmel és könyvvel emlékeznek a száz éve született és több mint ötezer magyar zsidó életét megmentett Giorgio Perlasca olasz kereskedőre, spanyol áldiplomatára a budapesti Olasz Kultúrintézetben, a holokauszt magyar áldozatainak emléknapján.
A rendezvényen bemutatják A történelem az élet tanítómestere - Giorgio Perlasca példája című 35 perces dokumentumfilmet, amelyet fiatal rendezők csoportja készített Perlasca életéről tanúk vallomásai és más dokumentumok alapján - mondta Giovanni Cataluccio, az olasz intézet munkatársa, az est szervezője. Az alkotásban két megmentett magyar asszony is szerepel. Ők a háború után először Spanyolországban keresték Perlascát, mert 1944-ben a spanyol követségen dolgozott és konzulként adta ki az életet mentő spanyol útleveleket; mindkét asszony így élte túl a vészkorszakot.
A dokumentumfilm narrátora Pietro Angela újságíró, aki a Rai Uno televíziócsatorna egyik legnézettebb műsorát, a tudományos-ismeretterjesztő Kvarkot vezeti. Perlasca fia, Franco - aki ott lesz a budapesti megemlékezésen - az apjáról elnevezett alapítványt vezeti és azt tervezi, hogy az angol mellett magyarul is feliratozzák a Perlasca-filmet és vetítésre ajánlják az iskoláknak - mondta a szervező.
A budapesti Olasz Kultúrintézetben bemutatják Dalbert Hallenstein és Carlotta Zavattiero kötetét is, amely Giorgio Perlasca - Egy kényelmetlen olasz címmel jelent meg az idén a Chiarlettere milánói kiadónál. A szerzők a címben arra utalnak, hogy Perlasca sokáig olasz fasiszta volt, ám később elítélte az antiszemitizmust és zsidókat mentett - története nem illeszkedett sehová. A kereskedő a II. világháború után visszatért Olaszországba és csendesen élt, csak szűk baráti körben mesélt budapesti "konzulságáról", de nem hittek neki.
Halála előtt tíz évvel derült csak ki, hogy több ezer embert mentett meg Magyarországon - fejtette ki Giovanni Cataluccio. Az olasz posta Perlasca századik születésnapján, 2010. január 31-én fényképes emlékbélyeget bocsátott ki.
Giorgio Perlasca 1910-ben született, a Padova melletti Maserában nőtt fel, és Franco oldalán harcolt a spanyol polgárháborúban. 1941-től az olasz hadsereg számára vásárolta az élelmiszert egy cég megbízásából a Balkánon. 1942-től Budapesten volt a székhelye. A német megszállás után bujkálni kényszerült, barátja, Angelo Sanz Briz spanyol diplomata látta el spanyol állampolgárságot igazoló útlevéllel. A diplomata 1944 végén elhagyta Budapestet, Perlasca pedig beköltözött a spanyol követségre mint diplomata, és segített a hozzá fordulókon.
1988-ban megkapta A Világ Igaza kitüntetést az izraeli Jad Vasem Intézettől, és elismerést nyújtottak át neki Magyarországon és Spanyolországban is. Három évvel halála előtt, 1989-ben Budapesten azt mondta, "amit tudtam, megtettem, azt tettem, amit a lelkiismeretem diktált".