Az akvarell virágkora: Jakob és Rudolf Alt képei az Albertinában
2010. február 10. 14:09 MTI
Az osztrák császári birodalom és a szomszédos országok tájainak szépségét bemutató kiállítás látható Jakob és Rudolf Alt festményeiből Bécsben az Albertina múzeumban.
Ahogy a tárlat alcíme is mondja, "a császár megbízásából" 1830 és 1849 között az osztrák akvarellfestészet virágkorában összesen háromszáz város- és tájkép készült. Ebből 120 darabot mutatnak be az Albertina kiállításán.
Klaus Albrecht Schröder, a múzeum igazgatója elmondta: mindegyik kiállított mű elkészítésére I. Ferdinánd osztrák császár (1830-tól V. Ferdinánd néven magyar király) adott megbízást. A háromszáz képből - 170 festmény Jakob és fia, Ferdinand Alt munkája - mára 281 darab maradt fent, illetve ennyi sorsa ismert jelenleg. 227 művet az Albertinában, 24-et az osztrák Nemzeti Könyvtár archívumában, 30-at pedig a Prága melletti Konopiste kastélyban őriznek - tette hozzá Maria Luise Sternath kurátor.
A Prágában lévő képeket nem mutathatják be, mivel ezeknek a festményeknek az állapota a 19. század során leromlott: károsította őket a fény, a festék is jelentősen lekopott. Ezzel szemben az Albertinában őrzött képek épsége csakúgy mint korábban, most is kiemelkedő. A képeket a valóság realista megragadása jellemzi. A részlethűség kiválóan megmutatkozik többek között Jakob Alt Blick auf Rom (Pillantás Rómára) vagy a Der Dom in Regensburg (A regensburgi dóm) című képeken.
Mivel a megbízások Jakob Altnak szóltak, minden általa illetve a vele együtt dolgozó fia által készített képeken az apa neve szerepelt. Csak egy 1892-es vizsgálat során derült ki, hogy a Jakob Altnak tulajdonított 170 képből 46-ot Rudolf Alt festett. Ilyen kép többek között a Der Domplatz in Cattaro (A cattarói dómtér).
A képek elsősorban a városok panorámáját, a jelentős épületeket ábrázolták, de megjelenítették az osztrák táj szépségeit és a városi illetve vidéki élet mindennapjait is. Ugyanakkor egyes festmények a koronázási ceremónia, illetve az udvartartás távoli területekre való utazásait dokumentálták. A császári ház nem csak megbízó volt, hanem kivette részét a festmények megjelentetéséből is.
A bécsi kiállításon Jakob és Rudolf Alt képei mellett Eduard Gurk és Leander Russ néhány festményét is megtekinthetik az érdeklődők május 24-ig.