Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Rákos melanoma okozhatta Roosevelt halálát

2010. február 1. 08:18 MTI

<

Elméletek és híresztelések

Persze korántsem FDR esete volt az egyedüli, amikor manipulálták a tényeket vagy éppen hazudtak, hogy elrejtsék a betegséget a nyilvánosság elől. Tizenhárom évvel az ő hivatalba lépése előtt Woodrow Wilson elnök, aki második mandátumát töltötte, agyvérzés következtében megbénult. Wilson felesége és munkatársai ezt eltitkolták a nyilvánosság elől, és ők maguk vették át az ügyek intézését.

Mára ezen a téren sok minden megváltozott, de az 1930-40-es években az orvosok még nem rendelkeztek a ma már általánosan használt vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel, és nem fordítottak a maihoz hasonló figyelmet a melanomagyanús anyajegyekre sem. A 2008 évi elnökválasztási kampány idején viszont már nagy sajtóvisszhangja volt annak, hogy John McCain republikánus elnökjelölt négy melanomája közül eltávolították a legveszélyesebbiket.

A szerzőpáros könyve most inkább csak feleleveníti a halál tényleges okáról szóló vitát, mivel maguk is elismerik: művük nem tartalmaz abszolút bizonyítékokat, és vannak benne ellentmondások. Goldsmith pedig a közelmúltban elismerte, ma már maga sem tekinti bizonyosnak, hogy a melanoma volt a halál oka.

Vagyis ugyanúgy lehetséges az is, hogy Roosevelt halálát magas vérnyomása okozta, vagy akár prosztatarák - de egyik elméletre sincs egyértelmű bizonyíték. Az viszont világos, hogy minden elnöknek és környezetének fel kellene tárnia a nyilvánosság előtt az egészségi állapotával kapcsolatos tényeket.

Amíg döntő adatokat eltitkolnak, a legkülönbözőbb elméletek, összeesküvési híresztelések csorbíthatják emléküket - sőt még sokáig túl is élhetik őket.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Rákos melanoma okozhatta Roosevelt halálát

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra