Sziklasír-komplexumot fedeztek fel Szakkarában
2010. január 5. 13:49 MTI
Egy több mint 2500 éves, több teremből és folyosóból álló sziklasírt fedeztek fel egyiptomi régészek a szakkarai lépcsős piramis közelében.
Záhi Havvász, az egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács vezetője szerint a sír a 26. dinasztia idejéből (időszámítás előtt 664-525) származik. Havvász szerint a Dzsabál Rász al-Dzsiszr nevű területen talált sírt újabb temetések alkalmával többször felnyitották, ki is fosztották, legutóbb az i.sz. 5. században.
A régészek a sírkamrákban több csontvázat, agyagedényeket, mumifikálódott sólymokat és építési törmeléket találtak. Az egyik kamrában egy hét méter mély ásott gödörre bukkantak, amelynek funkciója egyelőre ismeretlen a régészek számára.
A Kairótól 20 kilométerre délre fekvő szakkarai nekropolisz az ókori Egyiptom egykori fővárosának, Memphisznek az ősi temetkezési helye. A 7 kilométer hosszú ókori temetőt mintegy három évezreden át használták, uralkodók és alattvalóik egyaránt temetkeztek itt. Uralkodókat a II. dinasztia korától a XIII. dinasztiáig temettek ide, közülük a leghíresebb Dzsószer fáraó, akinek lépcsős piramisa i.e. 2650 körül épült.
A régészek szerint Szakkara az egyik leggazdagabb archeológiai lelőhely, s az ókori kincsek java részét még mindig a sivatagi homok rejti.